16th מרץ, 2012

השבת

המסר שלהלן הועבר בתקשור מאת המדריך אבא.

שלום לכם ובוקר טוב.

מהי השבת?

השבת אינה רק יום מנוחה חד שבועי, בו ניתן לפגוש משפחה וחברים, לפגוש את עצמך ולישון היטב. השבת היא הרבה יותר מיום חופש שכן אם הייתה כך למה לעשותה דווקא ביום הזה? אולי עדיף בתחילת השבוע, בטרם מתחיל המרוץ לחיי היומיום?

 

השבת אינה מתנה אנושית, היא מתנה על טבעית. השבת היא יום בו אלוקים עוצר את עצמו מהמשך הבריאה ואומר "עד כאן". למה הכוונה? מדוע הוא עצר את הבריאה ומבקש לנוח? האם אלוקים הוא טיפוס שזקוק למנוחה וחופשה?

ובכן, לא. הבריאה זקוקה לחופשה. בסיפור הבריאה מתגלה יסוד טבעי ומרחם. האדמה צריכה לנוח. בהמות העבודה זקוקות לנוח. האדם צריך חופשה. המשפחה זקוקה לאבא יום שלם אחד בשבוע. יום שאין בו טלפונים ולא התחייבויות מלבד הילדים והמשפחה. אין חכם ומדויק מכך.
שבת הינה מתנה שהאלוקים נותן לכם בכל שבוע מחדש כאומרו: "בואו בניי, הניחו ראשכם ותנוח נפשכם. הרפו מכל המטריד והמדאיג, המעציב והמרגיז ופשוט נוחו."

הרבה אנשים מבכרים ומעדיפים ביום המנוחה היחידי שלהם דווקא לזוז, לנוע, להסתובב, לחפש, לרקוד, לטייל, לקנות. אך יש בכך הפסד עצום שכן יום זה מוקדש אנרגטית לגוף ומצווה בו עם ישראל לישון, לאכול, לקרוא. מנוחת הנפש תלויה בגוף. מי שזז ונע כל הזמן נפשו אינה במנוחה, מוחו רץ, עמוס לעייפה במידע, מאתר לאתר, משיחה לשיחה. כך אי אפשר להיטען.
ואז מגיעים לתחילת השבוע בעייפות וכבדות שכן הנפש לא נטענה דיה.
נסו בשבת לנוח, לשבת באמת עם המשפחה ולשמוע אותם. אל תברחו לתעסוקה, הקשיבו לרחשי לבכם. היפגשו עם עצמכם. נצלו הזדמנות יקרה זו לומר לעצמכם בראי "בוקר טוב ושבת שלום" בחיוך וראו כמה טוב אתם חשים מכך.

אני אוהב אתכם ומאחל לכם שבת שלום, ברכה ושמחה.

אבא.

לפינת המסר השבועי ולמידע נוסף על המתקשרת

תגובות

אפרת ואבא היקרים,
אני ממש מחכה מדי שבוע למסר הבא!
אבא, כשאתה כותה שהשבת נועדה למנוחת בן האדם מהמירוץ של חיי היום יום, למשפחה שתזכה לראות אבא יום בשבוע, אני מיד חושבת על אותם גברים שבמשך כל השבת נמצאים בבית הכנסת והאם נמצאת עם ילדיה במשך כל היום. אני מכירה גברים (קובי בכללם) שלא נמצאים את כל הבת בבית הכנסת אלא את תפילת שחרית. אך אני מכירה משפחות נוספות שהבעל נמצא מרבית שעות היום בבית הכנסת והאם צריכה לטפל בסעודות, לארגן הילדים כל היום, להתפלל בעצמה (ולנוח?).
לא תמיד אני מבינה כיצד הדת מייצגת נאמנה את היהדות.
תודה ושבת טובה ומבורכת, שקטה ושלווה
לי.

היי לי ותודה על תגובתך.

תשובתו של אבא לשאלתך: "בתי היקרה, מה שלומך?

הפרידי בין המילה דת למילה יהדות. יהדות הינה דרך, תוואי לחיות בו. דת היא פרשנות של האדם את מקום האלוקים בחייו. במקור הגברים הדתיים מבלים עם ילדיהם בשבת, לוקחים אותם לבית הכנסת, לטיול, בארוחות השבת הם יושבים יחד סביב השולחן. המצב אותו את מתארת הוא בחירה של אותו האדם לבלות את השבת רק עם עצמו ואני מבטיח לך שאין זו תפיסת היהדות אלא התפיסה שהוא למד ממישהו אחר שטועה גם. השבת משמעה להיפגש עם עצמך, עם האלוקים שבך ועם משפחתך ואהוביך."

לי, אוסיף גם מילים משלי לתשובתו של אבא. כאדם דתי אני יכולה לומר לך שהמצב אותו תיארת לא מוכר לי כלל. לרוב הולכים אל בית הכנסת בקבלת שבת, בתפילת שחרית ואחה"צ למנחה וערבית של מוצש. הילדים לרוב מצטרפים בבוקר לבית הכנסת שם הם פוגשים בילדים אחרים.

אבא – תודה, הייתה שבת מעניינת ומייטיבה לאחר הקריאה. אני חושבת שזה עשה כיוונון לדברים שקורים בשבת שלא תמיד יש לי זמן במלואו להתעמק בו ביום חול – בנוגע לעצמי, לבנות וכו'.
 
אפרת – תודה רבה גם לך. כוונתי הייתה כשלך – לאותן התפילות. אולי בגלל שגדלתי לא כדתייה אני רואה בזמנים האלו כגדולים ומשמעותיים יותר במשך היום. הרי לא מדובר רק על זמן תפילה- אלא התארגנות, הגעה, התעכבויות בבית הכנסת וכו'.
שיהיה שבוע נפלא, שקט וטוב!
לי

Leave a response

Your response:

נושאים