2nd דצמ, 2009

"ויאבק איש עימו"

בפרשתנו הקרבה, פרשת וישלח, מסופר על מאבקו של יעקב במלאך הס"מ, שרו של עשיו:

"וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב, לְבַדּוֹ; וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ, עַד עֲלוֹת הַשָּׁחַר." (בראשית ל"ב כה').

מאבק זה הנו בעל כוח וחשיבות עצומים לעם ישראל לאורך כל הדורות, והוא המאבק היומיומי הקיומי העיקרי ביותר בחיי האדם – המאבק ביצר הרע. מלחמתנו ביצר הרע, ובייחוד יצר העצבות, היאוש והדיכאון, מגדיר את כוחו בחיינו וכוחנו עליו. צדיק גדול בדורות האחרונים שידע את כוחו של היצר הרע על מחשבותינו ידע גם את סוד הנשק היעיל ביותר כנגדו, הוא רבי נחמן מברסלב.

רבי נחמן מברסלב היה גאון גדול. בגאונותו האדירה הבין הצדיק שהכוח הגדול ביותר העומד לרשותו של האדם הוא כוח השמחה.
אל תטעו לחשוב שרבי נחמן לא היה אדם רציני. רציני וכבד ראש היה, ומתוך רצינות והבנה מופלגת זו את עולמו של הקדוש ברוך-הוא, גילה רבי נחמן את סוד הנשק הגדול ביותר והעצמתי ביותר כנגד ה"בעל דבר", הוא היצר הרע. היצר הרע הוא שליחו של אותו כוח אפל ומדבק השרוי בעולם מאז חטאו של אדם הראשון וירידתו מגן העדן אל פני העולם הזה, והוא מתדפק על דלתות ליבנו בכל יום ובכל שעה, לוחש על אוזנינו דברי שטנה, עצבות או כעס ורוגז למען נטעה לחשוב כי אין ביכולתנו לחיות בטוב ולצלוח את האתגרים בחיינו.
רבי נחמן ידע כי מהות העולם הזה היא צמיחה מתוך הקושי ויציאה מגלות אל גאולה פרטית וכללית באומרו את המשפט המפורסם שלו:

"ודע, שהאדם צריך לעבור על גשר צר מאד מאד, והכלל והעיקר שלא יתפחד כלל."
(ליקוטי מוהר"ן ב', תנינא מ"ח).

1

אותו נשק מפורסם בו רבי נחמן מתמקד בכתביו ומשנתו היא השמחה:

"מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד ולהתגבר להרחיק העצבות והמרה שחורה בכל כוחו, כי כל החולאות הבאין על האדם כולם באים רק מקלקול השמחה."

למעשה אומר לנו רבי נחמן דבר פשוט אחד- יקיריי, דעו שהיצר הרע מנסה להכשילכם בכל מאודו ולהסיח דעתכם מהדרך הבהירה והישרה אל חיים טובים יותר עבורכם, והכלי החזק ביותר כנגדו הוא השמחה וההתנגדות לעצבות והדכאון.

ומהו נשקו של היצר הרע? הסחות הדעת.

בחיי היומיום מאוד קל להכשיל אדם ולהביאו אל מחשבות שליליות ומדכאות. כל שעל יצרו לעשות הוא להסיח את דעתו מחתירה אל הגשמת חלומותיו ומימושו העצמי והרוחני בעולם הזה אלי מחשבות וטרדות על בעיות קטנות כגדולות. היצר הרע הוא מתוחכם, קטן וערמומי. לרוב הוא לא מתאמץ יתר על המידה בהפחדה רצינית, כי אם מבכר להטריד את מחשבותינו במחשבות מציקות קטנות שבמשך היום גדלות במאוד מאוד עד שחונקות את הנפש הפנימית ומשרות על האדם עצבות ויאוש. אך אומר לנו רבי נחמן: "אני מאמין שאין ייאוש בעולם כלל". ידע רבנו הקדוש, כי למעשה כל תחושות היאוש והעצבות ומרה שחורה הקיימים בעולם הם עבודתו של היצר הרע והם אחיזת עיניים, אין בהם ממש כלל!  מסכות וקליפות, שמיכות עבות מהן נודף ריח אבק וטחב, אלו הם כלי הנשק של היצר הרע, בהסתירו את האמת האלוקית החיה ובועטת בעולם.

כך מתנבא ישעיהו: "כִּי-מָלְאָה הָאָרֶץ, דֵּעָה אֶת-יְהוָה, כַּמַּיִם, לַיָּם מְכַסִּים." (ישעיהו י"א ט').
בכך רומז לנו הנביא כי מתחת לכיסויים ולהסתרות, לפחדים, החששות ותחושות הדכאון, העצב והיאוש יש דעה, זכה ונהירה כמים.
כדי לכבוש אותה יש לגלות את כוח השמחה מתחת למסתרים, מאחורי המסכים והקליפות.
אל תקשיבו לו ליצר הרע, אל תאזינו לשקריו והפחדותיו. כל משבר הפוקד את חייכם- תוכלו לו, בכוחכם לשברו ולנפצו. אך מי שמקשיב לאותו בעל דבר ומאזין לו, במהרה נופל לתהומות של יאוש ומרה שחורה ולא רואה מוצא עבורו.

יש להיות בשמחה, אותו כוח פנימי הטמון בנו, והיא זורמת כנהר ומציפה את הלב, מוחקת בעוברה בלב כל ספק וכל יאוש ומרירות, תסכול וקושי, משחררת את הנשמה משבייה ופותחת לה צוהר של שמש ואור, מרגיעה את הגוף ואת חולייו, משחררת את הילד הפנימי ומלמדת אותו לצחוק שוב באופן הכי טבעי ונכון לו ולנו.
כדי להישאר במצב זה יש להתעלם לחלוטין ממסיחי דעת. ממש כאותו סוס שצידי עיניו מכוסות בכדי שיתקדם בדרכו באופן בוטח ורוגע ולא יביט לסכנות האורבות בצידי הדרך, יש להתעלם מהיצר הרע ומכל מחשבה המטרידה את מנוחתכם. התמקדו בטוב, בצומח. היכן שמחשבתכם תהא נתונה שם גם נפשכם וגופכם יהיו, כמו שאומר רבי נחמן:

"כי עיקר האדם הוא השכל, ועל כן במקום שחושב בשכל, שם כל האדם."

(ליקוטי מוהר"ן א', כ"א)

יום מבורך ונפלא.

תגובות

תודה רבה על הפוסט המעניין.
אשמח באם תוכלי לכתוב על  הסחות הדעת, פחדים וגורמים אשר משתקים את האדם ומונעים ממנו להתפתח ולהגשים את עצמו.
איך ניתן לא להקלע למקומות הללו, וכיצד מתגברים על המכשולים.
תודה מקרב לב,
Fireface

בשמחה,אשתדל לפרסם בקרוב.

 

כולי תקווה שנוכל להתגבר על הדיכאון ועל כל אלה…
ותודה רבה על הפוסט הזה…

משנכנס אדר מרבים בשמחה (:

כן נכון..
וגם עוד מעט פורים..
פורים זה תמיד כייף עם כל התחפושות..

תודה רבה על מילים מאירות עיניים, על דברים הנכנסים אל הלב ומורגשת השפעתם מיידית. ממש מקור של תקווה(:

תודה אודליה :)

Leave a response

Your response:

נושאים