מיהו הילד הפנימי

הדברים שיופיעו במאמר זה לקוחים ממשנתו של אבא, הוא המדריך הרוחני שלי.
בשעה שאבא משוחח עם אנשים דרכי, אני משתדלת להפנות את מרכז הקשב שלי אל דבריו של אבא. כך אני סופגת כמה שיותר מדבריו, לומדת מהם ומתפתחת.
עיקר משנתו של אבא היא חשיבותו של הילד הפנימי, הקשר עמו ומצבו הרגשי. מבחינתו, שם טמון השורש לכל הבעיות באשר תהיינה, החסימות, החולשות והחוליים בחיינו, ולפיכך שם טמון גם המרפא לכל אלו.

אז מי הוא הילד הפנימי?

מבחינה רוחנית הילד הפנימי הוא מפתח, שכבה רגשית הממוקמת בבטן התחתונה במרכז השורש של האדם. הלכה למעשה הילד הוא ישות פנימית החיה בתוכנו וחושב ומתקיים כמות
שהיינו בגילאים 5-6, וכל ימות חיי האדם הוא יישאר כילד.

עצם מהותו של הילד היא לחוות את חיינו ולהביט על העולם דרך עיניים צעירות, סקרניות ומתחדשות. חשיבותו של הילד הפנימי  לאדם הבוגר עצומה היא, שכן קיומו אמור לוודא שלא נזדקן במחשבתנו ונמשיך ליצור ולמשוך אל חיינו שפע, אהבה וכל טוב באופן זורם וקבוע. אנשים רבים שואלים את אבא האם טיפול בילד הפנימי שלהם משמעו לחזור אל העבר הכאוב ואל חוויות לא נעימות כדי לתקן חורים, פגמים וחסכים שהם חוו בילדותם.
תשובתו של אבא אחת היא – במקום לקחת את האדם הבוגר אל העבר, מביאים את הילד אל ההווה, ומראים לו כי לכאן הוא שייך, כאן יקבל את שמגיע לו לקבל וכאן גם נדרשת עזרתו.

בכדי להביא את הילד מן העבר אל ההווה, ראשית יש להבין עובדה פשוטה- כל אדם, מיום שעומד על דעתו, לדבריו של אבא בגיל 20, הופך להיות ההורה של הילד הפנימי שבו, הורה רגשי, נוסף על הוריו. כלומר, האדם הבוגר (כלומר, האדם הבוגר המדמיין את הילד שבו ולא ההורה האמיתי שטיפל בכם כל השנים) אחראי על הילד הפנימי, על רווחתו הרגשית, השמחה שבו וכיוב'.
כל עוד הילד הפנימי לא מטופל בידי האדם הבוגר, רגשית הוא עדיין תקוע אי שם בחוויות וחסכי העבר, והוא ממשיך למשוך אליו את דפוסי ילדותו שוב ושוב אל חייו, מבלי לדעת ולהבין רגשית כי העבר תם.
כאשר הילד הפנימי שלכם יודע וחש שהבוגר מכיר ומטפל בילד שבו, הילד הופך בהדרגה למאושר, שמח ורגוע. אם יינתנו לו היחס ותשומת הלב באופן קבוע ויציב, הילד הפנימי יפרח ויתחזק רגשית, מה שישפיע על חווית החיים כולה. האדם הבוגר יחוש שמח, מרוצה, נינוח, ומחובר לטוב שבו ובחייו.

אופן הטיפול והטיפוח של הילד הפנימי הוא פשוט ומשמח. תמיד יהיה זה דרך הדמיון, ותמיד בזמן הווה ולא עבר.
זכרו שכאשר הנכם פונים אל הילד שבכם דרך הדמיון, הילד הפנימי מקשיב לכם באותו הרגע ממש ומגיב למעשיכם, שינויים יתחוללו בו, דבר שיעניק לכם אפקט רגשי מיידי, ובהמשך אף יקבל ביטוי במציאות.

בכדי לפנות אל הילד הפנימי, לפחות בתחילת דרככם עמו, שבו במקום שקט, עצמו עיניים ונשמו עמוק. דמיינו את עצמכם בגיל 5-6 לערך, ואת הילד שאתם רואים הושיבו בדמיון לידכם ממש, פשוט הביאו אותו אל המקום בו אתם יושבים כעת.
לכשתצליחו לראות אותו באופן ברור יושב בסמוך אליכם פנו אליו ושאלו אותו לשלומו, בטון רך ונעים. תנו לילד שבכם לחוש לא מאוים כי אם נינוח ומצוי בחברה דואגת, אוהבת ומטפלת. ספרו לילד שמעתה ואילך, אתם האב/האם שלו ואתם תטפלו בו ותדאגו תמיד לכל מחסורו וצרכיו.
מי שטרם התנסה בחוויה זו, לרוב ירגיש בנקודה זו שרגש חם וחזק עוטף אותו פנימית ולעתים משתחרר בכי. שנים רבות חיכה הילד שבכם לשמוע דברים אלו. הילד רוצה לדעת שאתם שם עבורו, שאכפת לכם ממנו ומרגשותיו, שאכפת לכם ממנו.
אם ניתן בשלב זה של הדמיון המודרך, צרו מגע עם הילד. לטפו את ראשו, הניחו עליו יד, וכשתוכלו- חבקו אותו חיבוק חם וחזק ואמרו לו שאתם אוהבים אותו.

בהדרגה ועם כל שיחה עם הילד, דובבו אותו לספר לכם מה הוא רוצה מכם, מה מתחשק לו לעשות עמכם היום (הכל בדימיון, אין צורך לקחת אותו ממש לפארק שעשועים או לים), מה הוא רוצה שתקנו לו וכיו'.
בכדי להזין את הקשר ביניכם ולראות פירות ותוצאות ממנו, יש להיפגש עם הילד לפחות 4 פעמים בשבוע, כאשר באופן מיטבי תהיה פגישה עמו בכל יום, אך עליכם לדעת כי הילד נמצא עמכם תמידית ומקבל מכם כל חיזוק חיובי או שלילי שאתם מעניקים לעצמכם, גם בלי משים. במקביל לדמיון שתעשו עמו, השתדלו לדבר אליו ועמו מדי פעם, הוא מקשיב לכם ומרגיש הכל.

במהלך הדמיון בו אתם פוגשים בילד שבכם וודאו שהוא מקבל מכם את הנקודות הבאות:

אהבה – תנו לילד חיבוק חם, לטפו את ראשו, קראו בשמו (שאלו אותו לשמו במפגש הראשון עימו).
ספרו לו כמה אתם אוהבים אותו ושמחים לראותו. רוב האנשים שעושים זאת בפעם הראשונה חשים עצבות ונחמה בו זמנית, היות והילד שבתוכם כמה לאהבה ולתשומת לב שנים רבות.

בטחון – בכל פגישה עם הילד תנו לו להרגיש ולחוש כי הוא במציאות בטוחה וטובה, שהוא בטוח מכל רע ומוגן, ואתם הדמות המגנה עליו. כך הילד ילמד לחוש בטוח בחייו ובמציאות, והחרדות שהוא חש עקב חוויות שעבר והזנחה של שנים ייעלמו בהדרגה. עם כל פגישה שתקיימו עם הילד ובה תעניקו לו תחושת בטחון ומשענת תחושו כי הילד הולך ומשתחרר ומתחיל להשפיע עליכם שמחה ונעימות ללא כל סיבה מיוחדת.

חיזוקים חיוביים – תנו לילד ולעצמכם מחמאות על בסיס יומיומי. הנקודה הזו כה חשובה ומהותית לשמחה, הצלחה וספיגת שפע בחיים שאין לתארה במילים.
כאשר הילד הפנימי מקבל מכם מילים מעודדות ומחמיאות, הוא מתחיל להאמין בעצמו, כך שהאגו הבריא שלכם מתחזק ומשפיע על האמונה שלכם בעצמכם ובעולם. אנשים רבים מחפשים חיזוקים כאלו בחוץ, אך אם בתוכם האמונה במחמאות שהם מקבלים לא קיימת הרי שכל חיזוק שיקבלו לא ייספג באופן משמעותי והם יוסיפו לחפש אישורים מאחרים.

הילד רוצה לשמוע מכם שהוא טוב, יפה ונהדר. אתם הדמות ההורית שלו, ומתפקידכם לומר זאת לילד שבכם ולעצמכם.
התוצאות לנקודה זו נראות לרוב זמן לא רב לאחר שמתחילים לתרגל פגישות קבועות וחמות עם הילד הפנימי.

פינוקים ומתנות – היופי והיתרון בכלי הדימיון המודרך הוא היכולת לספק לנו מציאות ותחושות בלתי מוגבלות ומגוונות כיד הדימיון וכמיטב היצירתיות.
בכל פגישה שלכם עם הילד/ה, קחו אותו, בדימיונכם בלבד, אין צורך במציאות ממש, למקום כלשהו שהוא אוהב ורוצה להיות בו (כדאי לשאול את הילד לאן הוא רוצה ללכת היום).
זו יכולה להיות גינת משחקים ציבורית, חוף ים או גן חיות, העיקר שהילד יחוש שאתם מעוניינים להיטיב עימו ולפנק אותו. בנוסף, שאלו אותו איזו מתנה, משחק, בגד או צעצוע ברצונו לקבל מכם.

כאמור לדמיון אין גבולות, דמיינו כאוות נפשכם את הצעצועים היקרים והטובים ביותר עבור הילד, הכל לפי תחושתו ותחושתכם.
גלידה וממתקים גם הם פועלים את פעולת הקסם ומאוד טובים למטרה זו, היות והם מעניקים לילד, ולכן גם לכם, תחושה שהוא אהוב ומטופל היטב רגשית ופיזית.

מעבר להשלכות הרגשיות והטיפוליות של תהליך ההתקשרות עם הילד שבנו, ישנה השפעה מרכזית וחשובה נוספת – שיפור החיים והטבה משמעותית בחיי  היומיום.
לפי אבא, ישנה תאימות וסימטריה בין המציאות הפנימית בנו לבין המציאות הפיזית בה אנו חיים. אבא נוהג לומר שכאשר חסר דבר מה בחיינו תמיד הוא יחסר גם בעולם הפנימי הרגשי שלנו. לכן אבא מכנה את הילד הפנימי "מגנט".
לילד הפנימי יש כוח רוחני ורגשי, אין זה מקרה שהוא חי בתוכנו. מטרתו היא לראות ולחוות את החיים ואת העולם דרך עיניים יצירתיות ורגישות של ילד, לחוות את המציאות בצורה מתחדשת וצעירה.
כאשר הילד במצב רגשי טוב וחזק הוא מתחיל למשוך אל מציאותו דברים שהוא רוצה וצריך בכדי לחיות טוב – שמחה פנימית שאינה תןיה בשום גורם או מצב, יצירתיות וכוחות, אנשים שהוא רוצה לחיות לצידם, עבודה מהנה עבורו, בית שכיף לו לגור בו, שפע וברכה כלכליים וכו'. ממש כמו ילד רגיל שיודע למשוך אליו את הצעצועים שהוא אוהב ואת היחס האוהב מהוריו ומשאר בני משפחתו, הילד הפנימי מושך אליו דברים שהוא רוצה, בתנאי שההורה משדר לו שהוא ראוי ויכול. הכל תלוי בתחושה שאתם משדרים לעצמכם ולילד החי בתוככם.

בברכת שמחה והתחדשות ♥