2nd מאי, 2010

מיהו הילד הפנימי

הדברים שיופיעו במאמר זה לקוחים ממשנתו של אבא, הוא המדריך הרוחני שלי.
בשעה שאבא משוחח עם אנשים דרכי, אני משתדלת להפנות את מרכז הקשב שלי אל דבריו של אבא. כך אני סופגת כמה שיותר מדבריו, לומדת מהם ומתפתחת.
עיקר משנתו של אבא היא חשיבותו של הילד הפנימי, הקשר עמו ומצבו הרגשי. מבחינתו, שם טמון השורש לכל הבעיות באשר תהיינה, החסימות, החולשות והחוליים בחיינו, ולפיכך שם טמון גם המרפא לכל אלו.

אז מי הוא הילד הפנימי?

מבחינה רוחנית הילד הפנימי הוא מפתח, שכבה רגשית הממוקמת בבטן התחתונה במרכז השורש של האדם. הלכה למעשה הילד הוא ישות פנימית החיה בתוכנו וחושב ומתקיים כמות
שהיינו בגילאים 5-6, וכל ימות חיי האדם הוא יישאר כילד.

עצם מהותו של הילד היא לחוות את חיינו ולהביט על העולם דרך עיניים צעירות, סקרניות ומתחדשות. חשיבותו של הילד הפנימי  לאדם הבוגר עצומה היא, שכן קיומו אמור לוודא שלא נזדקן במחשבתנו ונמשיך ליצור ולמשוך אל חיינו שפע, אהבה וכל טוב באופן זורם וקבוע. אנשים רבים שואלים את אבא האם טיפול בילד הפנימי שלהם משמעו לחזור אל העבר הכאוב ואל חוויות לא נעימות כדי לתקן חורים, פגמים וחסכים שהם חוו בילדותם.
תשובתו של אבא אחת היא – במקום לקחת את האדם הבוגר אל העבר, מביאים את הילד אל ההווה, ומראים לו כי לכאן הוא שייך, כאן יקבל את שמגיע לו לקבל וכאן גם נדרשת עזרתו.

בכדי להביא את הילד מן העבר אל ההווה, ראשית יש להבין עובדה פשוטה- כל אדם, מיום שעומד על דעתו, לדבריו של אבא בגיל 20, הופך להיות ההורה של הילד הפנימי שבו, הורה רגשי, נוסף על הוריו. כלומר, האדם הבוגר (כלומר, האדם הבוגר המדמיין את הילד שבו ולא ההורה האמיתי שטיפל בכם כל השנים) אחראי על הילד הפנימי, על רווחתו הרגשית, השמחה שבו וכיוב'.
כל עוד הילד הפנימי לא מטופל בידי האדם הבוגר, רגשית הוא עדיין תקוע אי שם בחוויות וחסכי העבר, והוא ממשיך למשוך אליו את דפוסי ילדותו שוב ושוב אל חייו, מבלי לדעת ולהבין רגשית כי העבר תם.
כאשר הילד הפנימי שלכם יודע וחש שהבוגר מכיר ומטפל בילד שבו, הילד הופך בהדרגה למאושר, שמח ורגוע. אם יינתנו לו היחס ותשומת הלב באופן קבוע ויציב, הילד הפנימי יפרח ויתחזק רגשית, מה שישפיע על חווית החיים כולה. האדם הבוגר יחוש שמח, מרוצה, נינוח, ומחובר לטוב שבו ובחייו.

אופן הטיפול והטיפוח של הילד הפנימי הוא פשוט ומשמח. תמיד יהיה זה דרך הדמיון, ותמיד בזמן הווה ולא עבר.
זכרו שכאשר הנכם פונים אל הילד שבכם דרך הדמיון, הילד הפנימי מקשיב לכם באותו הרגע ממש ומגיב למעשיכם, שינויים יתחוללו בו, דבר שיעניק לכם אפקט רגשי מיידי, ובהמשך אף יקבל ביטוי במציאות.

בכדי לפנות אל הילד הפנימי, לפחות בתחילת דרככם עמו, שבו במקום שקט, עצמו עיניים ונשמו עמוק. דמיינו את עצמכם בגיל 5-6 לערך, ואת הילד שאתם רואים הושיבו בדמיון לידכם ממש, פשוט הביאו אותו אל המקום בו אתם יושבים כעת.
לכשתצליחו לראות אותו באופן ברור יושב בסמוך אליכם פנו אליו ושאלו אותו לשלומו, בטון רך ונעים. תנו לילד שבכם לחוש לא מאוים כי אם נינוח ומצוי בחברה דואגת, אוהבת ומטפלת. ספרו לילד שמעתה ואילך, אתם האב/האם שלו ואתם תטפלו בו ותדאגו תמיד לכל מחסורו וצרכיו.
מי שטרם התנסה בחוויה זו, לרוב ירגיש בנקודה זו שרגש חם וחזק עוטף אותו פנימית ולעתים משתחרר בכי. שנים רבות חיכה הילד שבכם לשמוע דברים אלו. הילד רוצה לדעת שאתם שם עבורו, שאכפת לכם ממנו ומרגשותיו, שאכפת לכם ממנו.
אם ניתן בשלב זה של הדמיון המודרך, צרו מגע עם הילד. לטפו את ראשו, הניחו עליו יד, וכשתוכלו- חבקו אותו חיבוק חם וחזק ואמרו לו שאתם אוהבים אותו.

בהדרגה ועם כל שיחה עם הילד, דובבו אותו לספר לכם מה הוא רוצה מכם, מה מתחשק לו לעשות עמכם היום (הכל בדימיון, אין צורך לקחת אותו ממש לפארק שעשועים או לים), מה הוא רוצה שתקנו לו וכיו'.
בכדי להזין את הקשר ביניכם ולראות פירות ותוצאות ממנו, יש להיפגש עם הילד לפחות 4 פעמים בשבוע, כאשר באופן מיטבי תהיה פגישה עמו בכל יום, אך עליכם לדעת כי הילד נמצא עמכם תמידית ומקבל מכם כל חיזוק חיובי או שלילי שאתם מעניקים לעצמכם, גם בלי משים. במקביל לדמיון שתעשו עמו, השתדלו לדבר אליו ועמו מדי פעם, הוא מקשיב לכם ומרגיש הכל.

במהלך הדמיון בו אתם פוגשים בילד שבכם וודאו שהוא מקבל מכם את הנקודות הבאות:

אהבה – תנו לילד חיבוק חם, לטפו את ראשו, קראו בשמו (שאלו אותו לשמו במפגש הראשון עימו).
ספרו לו כמה אתם אוהבים אותו ושמחים לראותו. רוב האנשים שעושים זאת בפעם הראשונה חשים עצבות ונחמה בו זמנית, היות והילד שבתוכם כמה לאהבה ולתשומת לב שנים רבות.

בטחון – בכל פגישה עם הילד תנו לו להרגיש ולחוש כי הוא במציאות בטוחה וטובה, שהוא בטוח מכל רע ומוגן, ואתם הדמות המגנה עליו. כך הילד ילמד לחוש בטוח בחייו ובמציאות, והחרדות שהוא חש עקב חוויות שעבר והזנחה של שנים ייעלמו בהדרגה. עם כל פגישה שתקיימו עם הילד ובה תעניקו לו תחושת בטחון ומשענת תחושו כי הילד הולך ומשתחרר ומתחיל להשפיע עליכם שמחה ונעימות ללא כל סיבה מיוחדת.

חיזוקים חיוביים – תנו לילד ולעצמכם מחמאות על בסיס יומיומי. הנקודה הזו כה חשובה ומהותית לשמחה, הצלחה וספיגת שפע בחיים שאין לתארה במילים.
כאשר הילד הפנימי מקבל מכם מילים מעודדות ומחמיאות, הוא מתחיל להאמין בעצמו, כך שהאגו הבריא שלכם מתחזק ומשפיע על האמונה שלכם בעצמכם ובעולם. אנשים רבים מחפשים חיזוקים כאלו בחוץ, אך אם בתוכם האמונה במחמאות שהם מקבלים לא קיימת הרי שכל חיזוק שיקבלו לא ייספג באופן משמעותי והם יוסיפו לחפש אישורים מאחרים.

הילד רוצה לשמוע מכם שהוא טוב, יפה ונהדר. אתם הדמות ההורית שלו, ומתפקידכם לומר זאת לילד שבכם ולעצמכם.
התוצאות לנקודה זו נראות לרוב זמן לא רב לאחר שמתחילים לתרגל פגישות קבועות וחמות עם הילד הפנימי.

פינוק ומתנות – היופי והיתרון בכלי הדימיון המודרך הוא היכולת לספק לנו מציאות ותחושות בלתי מוגבלות ומגוונות כיד הדימיון וכמיטב היצירתיות.
בכל פגישה שלכם עם הילד/ה, קחו אותו, בדימיונכם בלבד, אין צורך במציאות ממש, למקום כלשהו שהוא אוהב ורוצה להיות בו (כדאי לשאול את הילד לאן הוא רוצה ללכת היום).
זו יכולה להיות גינת משחקים ציבורית, חוף ים או גן חיות, העיקר שהילד יחוש שאתם מעוניינים להיטיב עימו ולפנק אותו. בנוסף, שאלו אותו איזו מתנה, משחק, בגד או צעצוע ברצונו לקבל מכם.

כאמור לדמיון אין גבולות, דמיינו כאוות נפשכם את הצעצועים היקרים והטובים ביותר עבור הילד, הכל לפי תחושתו ותחושתכם.
גלידה וממתקים גם הם פועלים את פעולת הקסם ומאוד טובים למטרה זו, היות והם מעניקים לילד, ולכן גם לכם, תחושה שהוא אהוב ומטופל היטב רגשית ופיזית.

מעבר להשלכות הרגשיות והטיפוליות של תהליך ההתקשרות עם הילד שבנו, ישנה השפעה מרכזית וחשובה נוספת – שיפור החיים והטבה משמעותית בחיי  היומיום.
לפי אבא, ישנה תאימות וסימטריה בין המציאות הפנימית בנו לבין המציאות הפיזית בה אנו חיים. אבא נוהג לומר שכאשר חסר דבר מה בחיינו תמיד הוא יחסר גם בעולם הפנימי הרגשי שלנו. לכן אבא מכנה את הילד הפנימי "מגנט".
לילד הפנימי יש כוח רוחני ורגשי, אין זה מקרה שהוא חי בתוכנו. מטרתו היא לראות ולחוות את החיים ואת העולם דרך עיניים יצירתיות ורגישות של ילד, לחוות את המציאות בצורה מתחדשת וצעירה.
כאשר הילד במצב רגשי טוב וחזק הוא מתחיל למשוך אל מציאותו דברים שהוא רוצה וצריך בכדי לחיות טוב – שמחה פנימית שאינה תןיה בשום גורם או מצב, יצירתיות וכוחות, אנשים שהוא רוצה לחיות לצידם, עבודה מהנה עבורו, בית שכיף לו לגור בו, שפע וברכה כלכליים וכו'. ממש כמו ילד רגיל שיודע למשוך אליו את הצעצועים שהוא אוהב ואת היחס האוהב מהוריו ומשאר בני משפחתו, הילד הפנימי מושך אליו דברים שהוא רוצה, בתנאי שההורה משדר לו שהוא ראוי ויכול. הכל תלוי בתחושה שאתם משדרים לעצמכם ולילד החי בתוככם.

בברכת שמחה והתחדשות.

תגובות

היי אפרת.
מאמר יפה ומאוד מסקרן.
יש לי שאלה . האם אני יכולה לשוחח גם עם הילד הפנימי של אדם אחר?
אתן דוגמא לשאלתי. כשבני היה קטן היה לי קשה איתו.
ילד עקשן ואימפולסיבי…….. לא מעט אני תוהה ביני לבין עצמי אם הייתי יכולה להחזיר את הגלגל לאחור הייתי עושה דברים אחרת.
האם אני יכולה לדבר עם הילד הקטן של בני ולבקש את סליחתו על דברים שהיו בילדותו? זה על דברים שנאמרו,חוסר סובלנות כלפיו…. דברים שהיום אני יודעת, גורמים להרבה דברים בהווה.

המון תודה לך ולמדריך שלך.

שלום מאיה,
ראשית- תודה על המילים הטובות (: .
ניתן ואף מומלץ לשוחח בדמיון עם ילדו הפנימי של בנך, זה ייטיב את הקשר ביניכם, יעזור לך לשחרר את העבר ויעזור לילד הפנימי של בנך להביט על חייו אחרת.
לדבריו של אבא שני תנאים דרושים להצלחת התרגיל הזה :
האחד- עשי זאת כמה פעמים והדגישי בכל פעם את הרצון שלך לפצות אותו. הבעת חרטה לא מספיקה כשמדובר בילד פנימי, ילדים לא מזדהים עם בקשת סליחה כפי שהם מזדהים עם פיצוי, אהבה, נשיקה וחיבוק.
השני- בקשי מאת הילד הפנימי של בנך שיעזור לך לשדר לבנך את הסליחה הזו, בקשי מהילד שיעזור לבוגר שלו לשחרר ולמחול, היות ובוגרים כן מזדהים עם חרטה ובקשת מחילה.

בהצלחה וכל טוב

המון המון תודה יקירתי.
שימחת אותי מאוד.
המשך יום נפלא.

בשמחה (:

[…] ניתן להרחיב בקריאה בפוסט של אפרת […]

הי אפרת,
אבא ואת הרבה מאוד פעמים האור בחיי,
אני שמחה לקרוא את הבלוג שלכם, מפני שרבות אבא
מספר לי את אותם מילים כתובות וחשוב לי לשמוע/ לקרוא אותן פעם ועוד פעם.
לבלוג אני חשופה כל פעם שארצה לחוות את משנתו, מבלי לדבר איתו.
תודה על כל העזרה והתמיכה, אקיים את הדברים הכתובים כאן.
תודה
ליאת

תודה ליאת, מאחלת לך אור ושמחה בחייך תמיד. (:

שלום  אפרת
קשה לי מאוד לדמיין את הילד, יש לך עיצה מה יכול לעזור לי?
האם ניתן לשאו את הילד הפנימי  עצה מסוימת לגבי בחירות בחיים?לדוגמא אם כדאי ללכת ללמוד משהו מסוים?
ואיך יודעים אם התשובה לא מגיעה מהמוח?
 
תודה
 
 

שלום דפנה,

*אבא ממליץ למי שמתקשה לדמיין את הילד להיעזר בתחילה בתמונה שלך מהילדות תוך כדי שאת עושה את הדימיון המודרך ומנסה לראות את הילדה שבך. 
פשוט אחזי בתמונה שלך  מגיל 5-6 לערך ותוך כדי נסי לראות את אותה הילדה שבתמונה בך פנימה, היא נמצאת שם.
במקביל בדקי עם עצמך מה להרגשתך מונע אותך מלפגוש באותה ילדה, ממה את חוששת, וכשתדעי הרפי מהחשש וגשי לפגוש בה.

*לכשייווצר קשר יציב ומהימן בין שתיכן תוכלי להתייעץ עמה על הכל, מילולית. הילדה הפנימית קרובה לנשמה ומאוד אינטואיטיבית ורוחנית, ולכן חשה ויודעת דברים שהבוגר מנוע מלראותם.
*גם אם הדמיון יזום הוא ממוחך, האותות החשמליים שהמוח שלך שולח אל אותו חלק של הילדה הפנימית יגרמו לה להגיב לכל מה שתדמייני ותחווי. לכשתצליחי לחוות זאת מספר פעמים תוכלי לחוש בעצמך עד כמה החוויה הזו אמיתית ומרגשת.

בהצלחה ושבת שלום

היי אפרת,
תודה על המאמר הוא מאד מעניין.
אם יש לי כמו שכתבת דפוסים שחוזרים כמו כל מיני ניסיונות שיש לי שאני יודע שהם קשורים בהערכה עצמית אני לא אגיד נמוכה אבל לא מספיק גבוהה וזה גם קצת מבלבל בגלל שאני לא יודע איך לחזק את ההערכה עצמית שלי בצורה הנכונה וקורה שזה אפילו יוצר גאווה לא טובה כי אני מבלבל ביניהם. בחסידות למשל אומרים שהדרך לחזק את ההערכה עצמית אבל לא להגיע לגאווה לא בריאה צריך להתבטל להשם אבל להכיר בתכונות הטובות שיש באדם כביכול שפלות מתוך הכרה עצמית. אבל זה מאד קשה להגיע לזה לאחד כמוני שלא לגמרי שומר תורה ומיצוות.
אז לשאלה:
האם העבודה הזאת שכתבת עם הילד הפנימי ישפר את ההערכה העצמית שלי ויפסיק להביא לי כל מיני ניסיונות לא טובים אלא את מה שאני באמת צריך?
תודה,
יניב

בעיות בהערכה עצמית שורשן בילד הפנימי ועבודה עמו בהחלט תיטיב אתך, אך יש לקחת בחשבון שהן מצויות גם בנפש, במחשבה ובהתנהגות, ותוך כדי שאתה מטפל בילד הפנימי ובהערכה העצמית שלו, התייעץ עם מדריכיך כיצד לטפל גם בשאר האספקטים הקשורים לבעיה הזו. אין ספק שהילד הוא מקום טוב לטפל בבעיה זו והוא מכיל את רוב הפתרון, אך לדעתי לא את כולו.

בהצלחה ושבוע מבורך

תודה

כל הכבוד!! פוסט מעניין וחשוב.
הילד הפנימי יכול להיות מפתח להמון טראומות ושחרור מהן. עבודה על השכבה הזו היא חשובה מאין כמוהה.
תודה אפרת :)

לצערי היום הרבה אנשים חושבים שהילד הוא מפתח לשחרור טראומות כפי שכתבת, אך הוא הרבה הרבה יותר מכך. קראי שוב את המאמר.

פוסט מעולה. תודה. האם אפשר ליצור קשר עם הילד הפנימי של מישהו אחר? למשל של ההורים? מה בנוגע לטכניקה של כתיבה בעזרת היד הלא דומיננטית כדי להתחבר לילד הפנימי?

ערב טוב ורדית,

אפשר ליצור קשר עם הילד הפנימי של אנשים אחרים למטרת שליחת אהבה ושמחה, חום ותמיכה. 
לגבי הכתיבה ביד הנגדית, זה הרבה יותר מעומעם ופחות אפקטיבי לטעמי מדיבור ישיר עם הילדה שבך.

ערב מבורך

אפרת יקירתי
תודה על הדברים המאירים של אבא ושלך .עשיתם לי "סדר".
אמשיך בשמחה לעקוב אחר הבלוג שלך.
חיבוק ענק , חדווה

תודה לך חדווה יקרה, חיבוק (:

תודה רבה אפרת זה מאד עוזר
יש לי שאלה האם אני צריך לדמיין את עצמי כמו שהייתי נראה או אני יכול לדמיין ילד חמוד שזה אני ואני מרגיע אותו ומדבר איתו על החוויות שאני עברתי

היי אורן, רצוי שתדמיין את הילד הפנימי שלך בערך כפי שהיית נראה בילדות. בסופו של דבר עם כל שיחה ומפגש עימו, הילד הפנימי שלך בהדרגה ייראה כמו שהוא באמת.

בהצלחה 

תודה אפרת לא כ"כ הבנתי מה שכתבת בסופו של דבר הוא ייראה כמו שהוא באמת אשמח לביאור תודה

היי אורן,

בתחילה הילד הפנימי כפי שייראה בדמיונך אינו נראה כך באמת כי אינך מכיר אותו לעומק עדיין, הקשר ביניכם בהבשלה. אט אט ככל שתיפגש עימו יותר בדמיונך ובשיחות ביניכם הילד שבך ייראה יותר ויותר כפי שהוא באמת.

חודש טוב 

אפרת שלום תשאלי את אבא בבקשה מה קורה לילד הפנימי כאשר הילד "הפיזי" עד גיל 5-6 חובה התעללות פיזית נפשית.  האם הילד הפנימי מושפע?

שלום מיה,

מצב כמו שאת מתארת יכול להצביע על פצעים וחבלות בגוף הרוחני של האדם, לרבות הנשמה והילד הפנימי.
אך מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך, ואף פעם לא מאוחר לתקן את עוולות העבר. הילד הפנימי שחווה כעת אהבה, חום ובטחון מהבוגר בתוכו הוא חי, מתחזק וכוחו מתגבר, עד שהופך הוא עצמו למרפאו של המבוגר.

זה היופי בילד הפנימי, משמתבסס קשר חם ויציב בין הבוגר לילדו הילד עצמו הופך למטפל, למרפא שלו. הרי לילד יש כוחות רוחניים ורגשיים ובכוחו לעשות הכל, למשוך טוב, ליצור מציאות בה הוא חפץ, לקרב אליו אנשים ולהעמיק קשרים קיימים. יש לו דיבור אישי עם בוראו ולכן יכול לבקש ממנו את מה שנזקק לו.
טפלו בילד ותבואו על שכרכם.

היי אפרת …:)
 
יכול להיות שהילד הפנימי שלי קטן יותר מגילאי 5-6 ויותר קרוב לגיל 2-3???? התחלתי רק לאחרונה לעבוד על הילד הפנימי שלי..לקח לי זמן להגיע אליו…. נעזרתי במה שכתבת כאן לקחת תמונה.. אני ממש מתחברת לתמונה מגיל זה ומרגישה יותר שהילד שלי לפחות כרגע בגיל שציינתי…
 
אשמח לתשובתך,
בברכת אהבה וסופ"ש מבורך

שלום מורן,

ראשית, יש לך ילדה ולא ילד :)

הילדה הפנימית בצורתה הבריאה מצויה תמיד בגיל 5-6. כל גיל אחר מראה שנתקעת בשלב בו את רואה אותה, ייתכן שחוותה בו משהו מסוים.
אל חשש, תקשרי עם הילדה בכל גיל בו היא נראית, טפלי בה בהמון אהבה וחום ומתנות, היא תשוב אל עצמה, אל שורשה.

בהצלחה ושבוע טוב ♥

תודה רבה אפרת!!
פוסט מדהים!!

אפרת יקרה כל כך..
 
תודה רבה על מה שכתבת.. הדברים כל כך נוגעים ונכונים..
הענקת לי רצון וכוחות מחודשים להמשיך את העבודה והקשר שלי עם בעז הקטן שבי..
 
תודה רבה לך!!

Leave a response

Your response:

נושאים