15th אפר, 2012

מסר מאבא – כעס

המסר שלהלן הועבר בתקשור מאת המדריך אבא.

"שלום רב.

אחד הרגשות המאפיינים ביותר את המין האנושי הרי הוא הכעס.

כעס הוא רגש חשוב וחיוני מאוד לקיומו של האדם. ללא תחושת כעס לא מגיעה תחושת ההתמרמרות, וללא התמרמרות הרי שאין נעשים שינויים אמיתיים באופיו ובחייו של האדם.
אם לא תכעס לא תדע שמשהו עובר עליך שאולי אינך מודע אליו כרגע, אך ילדך הפנימי, ממנו נובע הכעס, בהחלט מודע ורגיש לנעשה.

הילד הפנימי הוא רגיש, הוא שמח, הוא מרגיש, הוא עצוב לפעמים ובעיקר הוא יודע לחוש את הנעשה מסביבו. כשמשהו אינו מתנהל כשורה בעיניו אוטומטית הוא חש התנגדות למתרחש וכועס.
כעס הוא אי קבלת המצב ודחייתו החוצה. ממש כמו אוכל שנכנס לא טוב אל הוושט והגוף מיידית מנסה להקיאו החוצה כדי לפנותו מן הדרך.

הבעיה מתחילה כשהילד הפנימי חושב שהוא השולט ואז האדם הבוגר מתחיל לחוות את חייו בעיקר על פי תחושותיו של הילד.
לכן כאשר הילד הפנימי יכעס גם המבוגר יחוש תסכול וכעסים הולכים וגוברים עד שיהפכו לחלק מחיי היומיום. בעיה, מכשול או עיכוב יעירו כמעט מיידית כעס, רוגז ותסכול. כל דבר יכול להקפיץ את המערכת לחום בלתי נשלט כמעט. הדם עולה לפנים או מתרוקן מהן במהירות, הקיבה מתכווצת, הנשימה מואצת.
עצבנות מתקשרת עם הרבה הפרעות גופניות, ולא בכדי. מלכתחילה הכעס הוא רפלקס הישרדותי. זו דרכו של האדם לומר לאדם אחר "עצור!" כהגנה או שמירה על גבולותיו.

אך כאשר אדם חווה כעס לא זמנית כי אם כתגובה מתמשכת מערכות הגוף מתקלקלות וחום מתחיל להשתלט עליהן. בעיות לב ולחץ דם נפוצות ביותר בדור הזה, דור שכולו ממהר, כועס, רוגז כאשר דברים לא הולכים בקצב הנדרש. אי אפשר לו לאדם לחיות את חייו כך.
מערכות יחסים אף הן בסכנה כאשר הכעס אינו מבוקר ומזין את החיים יום אחר יום. ניתן לומר מילים שאחרי כן תחוש חרטה עליהן אך אז יהיה זה מאוחר מדי לתקן.

אז מה עושים? בפשטות- מדברים עם הילד/ה.
הילד הפנימי כאמור הוא הגורם לכעס הכרוני, ושיחה עימו בעת הכעס או לאחר ההירגעות תעזור לו ולכם מאוד ליישר את ההדורים ולשוב אל איזון ושקט פנימי.

שוחחו עם הילד/ה בדמיונכם או במחשבתכם. שאלו אותו או אותה ממש כפי ששואלים ילד אמיתי:
"מה מפריע לך? למה אתה כועס? מי/מה מרגיז אותך?"
כבר במהלך השיחה תחושו את ההקלה פושטת בכם.
בהדרגה למדו את עצמכם לגשת אל הילד ולאפשר לו לפרוק את רגשותיו על העולם או כלפיכם מבעוד מועד למען תימנעו מסיטואציות של כעס העולה וקשה למנוע בעדו מלהחריב אנשים וקשרים. זיכרו כי הילד הוא איבר הרגש שלכם. מדי פעם יצירת קשר עימו הכרחית לאיזונכם הפנימי, ואם תעשו זאת באופן יומיומי תפרחו ותגדלו עימו.
למדו את הילד כי יש כעת אדם בוגר המקשיב ומאזין לו ואינו צריך לבעוט כל כך, לכעוס ולהתנגד לחיים, הוא לא לבדו יותר. הוא אהוב.

אני מאחל לכם שקט ושמחה ונחת פנימית.

אבא."

לפינת מסרים מאבא ולמידע נוסף על המתקשרת.

Leave a response

Your response:

נושאים