9th פבר, 2010

נקודת מפנה

על עצבות ומרה שחורה דיברנו, גם על יאוש ופחד. כולנו יודעים וחווים על בשרנו יום יום כמה קשה להיות בשמחה כשהחיים לא מסתדרים בדיוק כפי שתכננו.

אך מה שלא דיברנו עליו היא נקודת המפנה.

 

במהלך יום יש אלפי נקודות מפנה. אלו הם רגעים קטנים, כמעט בלתי מורגשים, בהם ניתן להפוך את הקערה על פיה ולעשות את הצעד הראשון אל חיים מתוך שמחה וכוח.

הגוף שלנו מאבד אלפי תאים כל הזמן, אך מה שיש לזכור שבאותה המידה הוא גם בונה ומצמיח את אותם התאים מחדש, ממש כפי שהוא מאבד אותם. הסיבה לכך היא שהיקום, כאוטי ומפחיד ככל שהוא עלול להיראות, בנוי ומושתת על יסודות האיזון והדיוק.
זו הסיבה מדוע אסטרונומים ידעו משחר האנושות לחשב מהלכם של כוכבים (או "גלגלים" כפי שנהגו לכנותם), ומדוע כיום כלי טיס אדירים יכולים לנוע בשמים מבלי לפגוע בכלי טיס הנעים לידם.
המדע המדויק מבוסס על הבריאה, המדויקת אף היא.
אותה סימטריה קיימת גם ביום רגיל העובר על אדם. ממש כפי שיש רגעים של עצבות, יאוש ותהייה אם אי פעם נצא מהמצב המעיק אליו נקלענו, קיימים רגעים של פתיחה, היחלצות ומפנה.

כיצד ניתן לזהות את אותה Turning point המזומנת לנו?

ובכן, תארו לעצמכם שעת צהריים ביום לא חיובי במיוחד. תחושה מעיקה יושבת לה בבית החזה, מחשבות יאוש חולפות במוח, ואנחות קטנות משתרבבות מהפה ולחוץ. "נו, עד מתי?. נמאס."
כמה רגעים אחרי, וזה תמיד מתרחש סמוך לנקודת היאוש, מפציעה מחשבה אחרת בראש. הכל קורה מאוד מהר, אך ניתן לזהותה ע"י מעין תחושת משיכה בלב, כאילו מישהו מנסה לעורר אתכם מתרדמה עמוקה. שיר מתחיל להתנגן לו בראשכם, מחשבה טובה על משהו שראיתם או על מישהו שאתם אוהבים, אופטימיות זהירה מבצבצת בקודקוד. זה הזמן לאחוז בה ולא להרפות.
עשו כל דבר שרק ניתן כדי להחיות עצמכם באותה נקודת שינוי חשובה וחמקמקה. הדליקו מוזיקה, דברו עם עצמכם מילים חיוביות ושמחות, היזכרו בבדיחה מצחיקה ששמעתם פעם. כל דבר שיחלץ אתכם ממצב הרוח הירוד ויתחיל למשוך אתכם אל עבר שינוי, מפנה בחשיבה ובתחושה הפנימית.

אומר רבי נחמן הקדוש כי האדם צריך להתאמץ להיות בשמחה ולהחיות עצמו עם ניגון וריקוד, ואף עם דברי שטות ובדיחות הדעת אם צריך, באומרו:

"טוב להאדם להרגיל את עצמו שיוכל להחיות את עצמו עם איזה ניגון, כי ניגון הוא דבר גדול וגבוה מאוד…" (שיחות הר"ן רע"ג)

ואף- "מריבוי צרות האדם, שסובל כל אחד בגוף ונפש וממון, על כן על פי רוב לא יוכל האדם לשמח את עצמו כי אם על ידי מילי דשטותא, לעשות עצמו כשוטה, כדי לבוא לשמחה, שכל החיות בגוף ונפש תלוי בזה.
גם למעלה
(דהיינו בעולמות העליונים) נעשה מזה יחוד גדול על ידי בדיחא דעתיה(דעה מבודחת) דהיינו שמחה." (שיחות הר"ן כ')

ומהן מילי דשטותא? "לעשות עצמו כשוטה ולעשות עניני שטות וצחוק או קפיצות וריקודים כדי לבוא לשמחה." (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' תורה מ"ח)

רבי נחמן בגדולתו הבין דבר נפלא וחשוב מאוד לדור המערבי המתפתח והמדוכא תמידית – בכדי להרגיש טוב יש לנקוט בטקטיקות פשוטות ויומיומיות.
ברגע שאוחזים בנקודת מפנה מעין זו ומנצלים אותה להטיית המחשבה ימינה הכל מתחיל להשתנות בעקבותיה.

הקב"ה בנה את עולמו בחסד וברחמים, כפי שאמר לנו המלך המשורר דוד:

"עוֹלָם, חֶסֶד יִבָּנֶה." (תהילים, פ"ט, ג'). בכל רגע של נפילה הוא מזמן לנו סולם חבלים החוצה.

למדו את עצמכם להבחין בנקודת המפנה שצצה לנו כל כך הרבה פעמים ביום, באותה נקודת אור קטנה של בהירות המחשבה והתעוררות הלב והנפש, ותיפסו בה. בעברה השני יתגלו אוצרות של שמחה.

Leave a response

Your response:

נושאים