28th ספט, 2010

שפע והילד הפנימי

השפע אינו שייך רק לכסף, כי אם משפיע בין השאר על הבריאות, השמחה, חיי המשפחה ועוד. ככלל, רווחה בחיים תלויה בשפע, בברכה השורה עלינו.
ישנם גורמים שונים היכולים למנוע מהמצב הכספי להיות טוב ונוח, והעיקרי שבהם הוא הילד הפנימי.

הילד הפנימי כפי שהוסבר במאמר הקודם בנושא, הוא שכבה רגשית חיה וקיימת המרגישה ונראית כמו שהיינו בגיל 5-6 לערך. תפקידו של הילד הוא לעזור לאדם הבוגר לחוות את העולם כמגרש משחקים עצום בגודלו וכך לעזור לאדם הבוגר בתוכו הוא שוכן לממש את עצמו וייעודיו בעולם הזה מתוך שמחה, סקרנות, התחדשות תמידית ורוח נעורים עליזה. בכך הוא מהווה מגנט רוחני ענק שמושך אליו ואל האדם הבוגר את כל הטוב שהוא רוצה וזקוק לו.
אך כשהילד תקוע בעבר ולא הגיע להווה יחד עם האדם הבוגר בו הוא שוכן, הוא לא מבצע את תפקידו ואף ממשיך למשוך אליו דפוסים וחוויות לא טובים אותם חווה בעבר שטרם השתחרר מהם. דרכים לריפויו של הילד תפורטנה בהמשך.

במאמר זה ארחיב על תפקידו של הילד ועזרתו הגדולה במשיכת שפע ורווחה כלכלית לחיינו.

כסף הוא סימן לברכת אלוקים, שפע שמיימי היורד עלינו ואלינו ובין השאר מתרגם עצמו לכסף. זו גם הסיבה שנוכחותם של שפע כלכלי וכסף מבורך קשורים מאוד לילד הפנימי.
הילד הפנימי הוא יצור קסום. יש לו כוח מגנוט אדיר, והוא עושה זאת בעזרת שני דברים:

1. מדמיין וחולם על המציאות אותה הוא רוצה למשוך אליו. הדמיון של הילד הפנימי עשיר מאוד ומוחשי הרבה יותר משל האדם הבוגר.

2. מאמין שהוא יכול בקלות להגשים את חלומותיו, לא מפחד, אינו חושש להתאכזב ולא מטיל ספק בחיים וביקום שימלאו את מבוקשו.

אך למרבה הצער, מצבם של רוב הילדים הפנימיים עגום למדי. רובם שרויים בחשכה. האדם הבוגר, הוא ההורה שלהם, אינו מכיר בקיומו של ילד פנימי החי בתוכו ומתעלם מן הצד הזה שבו.
את מקומו החולם, הקסום וממגנט השפע של הילד תופסת גישה ריאלית, מחושבת יתר על המידה, טכנית מאוד, ספקנית ופסימית, צינית לרוב כלפי חלומות הנראים מעבר להישג היד.
הילד נותר עזוב ובודד, ובשלב זה כוח המגנוט של הילד ממגנט אל המציאות חוויות לא טובות של חסר מתמשך ותסכול.

לרוב, הילד הפנימי גם מושפע מההורה הבוגר בתוכו הוא שוכן ומתחיל להזדקן רגשית. האדם הופך מריר וכועס, שכלתן כלכלית ועקשן, הגמישות המחשבתית והרגשית ממנו והלאה. אין בתוכו קסם, מעוף, חלום, רק תכנון מחושב ונוקשה הצמוד לחישובים כלכליים מלאי פחד ולחץ והוא מוותר על רוב חלומותיו ומתייחס אל החיים בשליליות. ביטויים כדוגמת "אין סיכוי" ו"זה לא אפשרי/אני לא יכול" יאפיינו את דיבורו ומחשבותיו.

לעומת זאת, כשהילד בריא, מתפקד ונוטל חלק בחייו של ההורה שלו נמשכות אל האדם כבמטה קסם ההזדמנויות להן הוא זקוק, האנשים הנכונים בהם הוא יכול להיעזר להגשמת יעדיו וחלומותיו, הגישה שלו בריאה, שמחה וחיובית ומדביקה אנשים סביבו באופטימיות ואמונה, מחשבתו הופכת יצירתית ושופעת רעיונות למשוך כסף ושפע. הילד הוא המושך כל אלו ועוד.

יש להבין נקודה עקרונית חשובה- הילד הוא איבר רוחני מאוד והוא ניזון מאנרגיות גבוהות שאין יד האדם מגעת בהם ואין מוחו יכול לתפוס ולהכיל. הילד קולט תדרים גבוהים והוא שייך הרבה יותר לנשמה מאשר לנפש, ומכאן שיכול גם לדעת ולקלוט דברים ומסרים החסומים בפני האדם. הוא נמצא מעבר לשכל, הוא שומע ורואה בחושים רגשיים טהורים, ובכך טמון כוחו הנדיר- הכוח לקלוט את התדר לו הוא זקוק ולמשוך אותו אליו (וכמובן אל ההורה בו הוא חי) בקלות ובשמחה.
הילד גם אוהב את עצמו באופן טבעי וזורם, נעדר שיפוטיות וביקורת עצמית, ולכן מושך אליו את אותו היחס מהסביבה.

כמה חשוב להבין שלולא הילד אין שפע, אין ברכה,אהבה ושמחה.

כיצד נעזור לילד למשוך אל חיינו שפע ושגשוג?

• ראשית, בכל בוקר פנו אל הילד המקסים החי בתוככם וברכו אותו בבוקר טוב, לטפו את ראשו והעניקו לו נשיקה, הכל דרך הדמיון. אמרו לו כמה אתם אוהבים אותו ושמחים שהוא שלכם וכי תעשו הכל למענו. בקשו ממנו למשוך אליכם ויחד אתכם יום נפלא וחדש, עשיר בהפתעות ומתנות מהיקום, בחוויות משמחות ואנשים טובים שיעזרו לכם.

• הרבו לומר לילד הפנימי שלכם כי אם מאמינים בו לחלוטין ובוטחים בו שיעזור לכם בכל.

• חבקו את הילד כמה שיותר, החיבוק נוסך בטחון בילד והוא שואב ממנו כוח ורצון לעזור ולמשוך אליכם שפע וטוב.

• לטפו את ראשו של הילד ותנו לו להרגיש אתכם כדמות סמכותית, מה שיעניק לו בטחון ושלווה. הילד הפנימי צריך להרגיש בטוח (safe) כדי לעשות את תפקידו על הצד הטוב ביותר.

• שמחו את הילד במתנות ופינוקים כמה שיותר, בדמיון וגם במציאות. קנו לעצמכם ולו מתנות קטנות וגדולות, ובכל פעם שאתם עושים כן אמרו לו שזה במיוחד בשבילו. השפע שתעניקו לו (ולכם) מעודד את הילד שבכם להתחבר לעוד שפע ושמחה, נקודה חיונית וחשובה במיוחד אם חייתם את רוב חייכם בגישה נוקשה וקמצנית כלפי כסף, שפע, מתנות ומחמאות או אם התנהגו כך בבית בו גדלתם כשהייתם קטנים.

• הכלל החשוב מכולם- אמרו לילד במדויק מה אתם חולמים לקבל מהחיים, דאגו שיבין היטב שאתם זקוקים לעזרתו לשם כך, והראו לו כי אתם בוטחים בו שיכול לבצע את המשימה בקלות. אם הילד הזדקן בתוככם, הוא יפתח מחשבה נוקשה ויפסיק להאמין בעצמו. הביטחון שתתנו לו יפתח את ליבו מחדש להאמין כי הוא יכול לעשות הכל.
כשאתם מפרטים לילד את חלומותיכם ורצונותיכם, התחברו לכך רגשית, אל תתארו לו ביובש. הרגישו בעצמותיכם ובלבכם את הרצון לשמוח במתנה הנפלאה הזו שהוא ימשוך אליכם.
הרבה אנשים מפסיקים לדמיין את שהם רוצים וכמהים אליו מחשש להתאכזב. הילד זקוק לדמיון שלכם, לפרטים הקטנים ולהתרגשות והשמחה שלכם ושלו הנובעות מהציפייה לקבל זאת מהיקום.

זכרו, הטיפול בילד הוא חלק עיקרי ומהותי במשיכת שפע וברכה לחיים, אך מוטלת עליכם האחריות לטפל גם בדרכי חשיבה והתנהגות עם כסף ושפע.
ספר מומלץ בנושא הוא ספרה של לואיז ל. היי, "אתה יכול לרפא את חייך" העוסק בין השאר גם במשיכת שפע ושגשוג אל חיינו תוך זיהוי דפוסי מחשבה שגויים ותיקון המחשבה וההתנהגות.

ברכת שפע, הצלחה ושמחה.

תגובות

וואו.
עד המאמר האחרון של מורן על הילד הפנימי לא הייתי מדבר איתו בצורה יומית. ומאז שהיא נתנה נקודות יפות וחשובות זה עזר לי מאוד.
והמאמר הזה רק מעצים את אותם נקודות ומחזק אותם ונותן לי מלא כלים מגניבים לעבוד בהם עם ילדי D:
תודה אפרת,
 
שאלה קטנה ברשותך,
בכל יום מאז שהתחלתי לעבוד על הילד יורדות לי דמעות.
לדעתי זה דמעות שיחרור אך אני לא בטוח. האם יש משהו לעשות כדי לשחרר לגמרי את אותן דמעות?
 
תודה וחג שמח,
אור

ראשית, תודה לך אור, המילים שכתבת משמחות אותי.

כמובן שיש להתייחס לדמעות. הבכי שאתה מתאר נשמע כבכי המשחרר כפי שכתבת הדחקה והסתרה של שנים את הילד שבך, וזה בכי שצריך לצאת.

הנח לזה לעת עתה ותן לזה להיות, זה יירגע עם הזמן.

לילה מבורך

תודה עבור המאמר החשוב,
אבל- אני תמיד שואלת את עצמי אם ישנו שפע מספיק עבור כל האנשים בעולם החפצים בו, והאם אכן הילד הפנימי הוא המפתח לאושר ולשפע, או שמא הכל תלוי, בסופו של דבר, בחשבונות של מעלה?

שוב, אני מודה לך על המאמר הכתוב (כרגיל) לעילא. אני, שהזנחתי לאחרונה את הטיפול בילדה הפנימית, חזרתי לשוחח עימה ולטפל בה בעקבותיו.

נאמר "בדרך שאדם רוצה לילך, בה מוליכין אותו"- הכוונה היא, שמשמים ממתינים לך להכתיב את אופי חייך.
החשבונות של מעלה אינם מעניינך.
את צריכה לוודא שאת חושבת טוב, מתנהגת ופועלת חיובי ונכון, ו'עושה לביתך', כלומר עושה כל שעולה בידך כדי לעזור להתפתחותך בעולם הזה.
כל אוצרות הטבע ממשיכים לייצר את עצמם בלי סוף. אני לא חושבת שהחבר'ה הקנדים מודאגים שמא מחר או בעוד שנה מפלי הניאגרה יהפכו לזרזיף קטן.
אינני חושבת שמכרות היהלומים ייעלמו לנו בבת אחת מהכדור הנפלא שלנו, או שהתותים ופירות היער ייכחדו מהיערות והשדות.
זה הקסם בבריאה- זרע אחד של חיטה מנפיק שיבולת עם עוד זרעים, מעגל קסמים של ממש.

הקדוש ברוך הוא צמצם עצמו בבריאת העולם והסתיר את עצמו במה שמכונה "הטבע", והטבע הנפלא הזה מבורך ומלא שפע בלי סוף. 
בכל יום הבריאה מתחדשת, כמו שכתוב בתפילה:
"המחדש בכל יום מעשה בראשית". 
כדי להתחבר לאנרגיה המתחדשת הנהדרת הזו חייבים לבוא ממקום טהור ונקי, והילד הפנימי הוא נקודת ההתחברות הטובה ביותר לשפע המתחדש ונברא עבורך בכל יום מחדש. 
שבוע טוב

לאו דווקא לעושרו של הטבע התכוונתי, אלא למעמדות ביננו, בני האדם.
אי אפשר שכולם יהיו עשירים וחכמים, ובמקום הראשון- תמיד ניצב זוכה אחד בלבד.

כאן נכנסים ה"חשבונות של מעלה" אליהם התכוונתי בהודעתי הקודמת, ונכון שאינם מענייני, אך אני תמהה אם אוכל, בעזרת עבודה עם הילדה הפנימית, להפוך ולהיות זו שניצבת במקום הראשון אם אי שם למעלה נקבע שאהיה רק במקום השני.

שבוע טוב!

הנחות היסוד שלך שאת מקבלת ככללים שעל פיהם העולם מתנהל כביכול שגויות הן ויסודן בפחד שאם האחר קיבל, זה נלקח ממני.

העולם בנוי על שפע, אך תודעת השפע של בני האדם שגויה ולכן הם מצויים בתחרות דמיונית תמידית על מקומם. אך כשאדם מתנהג כבן מלך ויודע שהקב"ה שם אותו כאן להתפרנס בכבוד ולשמוח בחייו, אין סיבה שיחסר לו.

רבי נחמן קרא למחשבות השליליות האלו "כוח המדמה", הרבה דמיונות לא נכונים הוא נוטע בנו ואנו בטוחים שזו המציאות ה"ריאלית", האמיתית, אך לא כן. רוב ההון העולמי מצוי בידיהם של מתי מעט, כלומר יש די לכולם, אך הרוב מתחרים על הבינוניות, כי אינם מאמינים שיכולים להגיע ליותר מכך. אין מקום ראשון ומקום שני ליאת, בראשך את חושבת שאת מתחרה, אך את מתחרה עם דימיון, אוויר שאינו קיים.

בגמרא במסכת יומא נאמר:

"אמר בן עזאי: בשמך יקראוך, ובמקומך יושיבוך, ומשלך יתנו לך, ואין אדם נוגע במוכן לחברו."
מפרש על כך רש"י: "לא ידאג אדם לומר: פלוני יקפח פרנסתי. כי על כרחך, בשמך יקראוך לבוא ולשוב במקומך.
"ומשלך יתנו לך"- כלומר, לא משלהם הוא, אלא מזונות קצובים לך בשמים".

כך גם לגבי ה"מקום הראשון" שאת חפצה בו. אינך צריכה את המקום הראשון, את צריכה את המקום שלך, "ובמקומך יושיבוך." אדם מאושר כשהוא נמצא במקום הנכון שלו, מקום שמרצה אותו ומספק אותו רגשית, רוחנית, כלכלית וכו. אני לא חושבת שיש מישהו בעולם הזה במקום הראשון, אלא הרבה אנשים שמצליחים בחיים והשאר שמתקנאים בהצלחה שלהם.
את יכולה להגיע למקום הנכון שלך, עבדי על שמחה ואמונה בעצמך, האמיני בחוויות טובות ותני להן מקום במחשבתך יותר מלחוויות הלא טובות, המשיכי לעבוד עם הילדה הפנימית הקסומה שבך, ובעזרת ה' תגיעי למקום של סיפוק ושמחה.
שבוע מבורך

הי אפרת
ניסיתי היום לדבר עם הילדה הפנימית שלי בפעם הראשונה, שמתי את כף יד ימין מעל התבור, ביקשתי סליחה שמעולם לא דיברתייאתי, אמרתילה שאני אוהבת אותה ואני אחבק אותה כמו שמעולם לא חיבקו אותה,( לא חיבקו אותי בילדותי), שאלתי אותה אם היא רוצה לצאת לטבע, בתור ילדהתמיד אהבתי את הטבע ועד ,היום אני אוהבת, כתגבוה התחלתי לנשום נשימות מהירות וחיוך על פניי, מה שלא עשיתי כבר הרבה זמן
השאלה הלי, האם זאת הייתה הילדה הפינימית או שמא זה בסה"כ תגובה של המוח שלי?
לפי מה שהבנתי קשה לתקשר עם הילד הפנימי
 
תודה על התשובה
 
 
 

שלום רונית,

ודאי שזו הילדה שבך, ואיזו נפלאה ומשוחררת! היא סלחה לך מאוד מהר והשתחררה, כבר אצה רצה לבטא את חיוכה בפנייך. אם זה היה רק המוח שלך, לא היית מופתעת מהרגשות שעלו בך, מהחיוך שצץ והנשימות המהירות. כל אלו סימנים שהילדה הפנימית חיה ונושמת בך, וחיכתה שנים שתכירי בה.

ממש לא קשה לתקשר עם הילד הפנימי. 
שמת לב כמה קל לדובב ילדים? כמה קל לשמוע על תחושותיהם ועולמם הפנימי? כך קל עם אותה שכבה פנימית בך, עם הילדה.
כעת עברי לצעד הבא. שאלי אותה לשמה. יש לה שם. אולי הוא ממש כמו שמך במציאות העכשווית, ואולי הוא מעט שונה.

את אמא נפלאה עבורה, עשי זאת בהתמדה ובאהבה וראי ברכה בזכותה (: .

שימחת אותי מאוד!

יופי של מאמר – מזכיר לי את הסרט של ברוס וויליס "הילד" בו הוא ממש לומד לתקשר עם הילד הפנימי, סרט רוחני לחלוטין.
בהחלט אשוחח עם הילדה שבי היום, מזמן לא התראינו :)

מדהים, אחלה טכניקה לעבודה עם הילדה הפנימית.
מתחילה ליסם כבר היום!

תבורכי מעיין, בהצלחה רבה ובשמחה תמיד :)

Leave a response

Your response:

נושאים